Murat Naci Çoklu 1974 doğumlu

Eskişehir kökenli olan Murat Naci ÇOKLU, 3 Ağustos 1974’te Bakırköy’de doğdu. 1980 yılında Kanarya İlköğretim Okulu’nda öğrenimine başladı. 1986 yılında ailesinin yaşadığı parasal sıkıntılar yüzünden ortaokul 1. sınıftan ayrıldı.

Murat Naci'den hayat okuluna ilk adım.

Ailesi bu kararına karşı çıktıysa da o yinede kendi kararından vazgeçmedi. Böylece Murat Naci Çoklu “hayat okuluna” genç yaşında başladı. Artık kendi yolunu çizerek tek başına hayatına yön vermenin zamanı gelmişti.

Namusunla çalışırsan işin iyisi kötüsü olmaz

İlk işi, Cağaloğlu’nda bulunan Balkan İş Hanı’nda çaycı çıraklığı oldu. Ardından simitçilik, ayakkabı boyacılığı ve komilik derken; Yeşildirek’te 7 yıl süren tezgâhtarlık deneyimi oldu ve ardından İstanbul'da taksicilik yaptı. Murat Naci Çoklu hayatın ona yüklediği ödevleri yavaş yavaş yerine getirmeye başlamıştı.

Murat Naci Çoklu'nun askerlik yılları

Murat Naci Çoklu, 1995 yılında askerlik görevi için Erzincan’a gitti. Acemi birliğindeki eğitimi bitince Lüleburgaz’da usta birliğinde askerliğini sürdürdü. Askerlik görevini bitirdikten sonrada Topkapı-Avcılar hattında 2 yıl minibüs şoförlüğü yaptı.

Murat Naci Çoklu'nun bilardo ile tanışması

Murat Naci Çoklu, 1992 yılında arkadaşları ile gittiği Kanarya semtindeki “Centilmen Bilardo Spor Salonu”nunda bilardo ile tanıştı. 1998 yılında Trabzon’da yapılan resmi Türkiye Şampiyonası’nda daha ilk grupta Semih Saygıner ile karşılaştı ve 2-0 yenildi. 1999 yılında Eskişehir’de yapılan Türkiye Bilardo Federasyonu’nun düzenlediği Türkiye Şampiyonası’nda Süha ERDİNÇ ile final oynayıp maç sonunda 3-1 galip gelerek ilk Türkiye Şampiyonasını kazandı.

Murat Naci Çoklu'nun işi artık Bilardo

İstanbul’da yapılan bazı turnuvalarda birincilikler kazanmaya başladı. Murat Naci Çoklu 2004 yılında Fethiye Ölüdeniz'de düzenlenen Avrupa Şampiyonasında rakiplerini eleyerek Avrupa Şampiyonluğu ünvanına ulaştı. Murat Naci Çoklu bu ünvan vesilesiyle Profesyonel Bilardoculuk dünyasına adım atmaya karar verdi. 2015 yılında Istanbul'da düzenlen 3 Bant Bilardo Dünya Kupası'nda Şampiyon olan Murat Naci Çoklu, ardından 30 Ekim 2016'da Fransa'nın La Baule kentinde düzenlenen 3 Bant Dünya Kupasında muhteşem bir final sonucu güçlü rakibi Daniel Sanchez'i yenerek ikinci dünya kupasının sahibi oldu.